W jaki sposób pobiera się miarę do uszycia munduru?
Domeną szycia na miarę jest tworzenie ubrań w pełni dopasowanych do sylwetek klientów. Takie kreacje podkreślają atuty sylwetki, a przy tym kreują ogólny wizerunek osoby, która je nosi. Aby jednak osiągnąć takie efekty, kluczem do sukcesu jest właściwe zdjęcie miary. Niezależnie od tego, czy mowa o szyciu całego munduru, czy jego poszczególnych elementów, proces ten w każdym przypadku wygląda podobnie. Jak krok po kroku pobiera się miarę przed szyciem?
Jak wygląda zdejmowanie miary przed szyciem munduru?
Bazą każdego munduru są marynarka oraz spodnie lub spódnica. W związku z tym miarę zdejmuje się zarówno z górnych, jak i dolnych partii ciała. Należy przy tym pamiętać, że właściwego pomiaru dokonuje się wyłącznie na rozluźnionym ciele pozostającym w stanie naturalnego spoczynku. Mięśnie nie powinny być zatem napięte. Ręce z kolei należy swobodnie opuścić wzdłuż ciała. Aby pobrać miarę do uszycia marynarki, w pierwszej kolejności należy zmierzyć wzrost osoby, dla której szyty jest mundur. Miarę pobiera się od wierzchołka głowy do podłogi. Mierzona osoba na ten czas powinna zdjąć buty.
Następnie mierzy się: szerokość barków, obwód klatki piersiowej, obwód talii, obwód bioder, obwód szyi, długość rękawa oraz szerokość ramienia. W przypadku szycia mundurów dla kobiet pomiaru wymaga również obwód klatki piersiowej nad biustem, obwód w biuście, a także wysokość, na jakiej znajduje się biust. Przed szyciem spodni do munduru miarę trzeba zdjąć z obwodu pasa spodni, obwodu bioder spodni oraz długości nóg. W celu określenia długości nogawek miarę pobiera się z zewnętrznej oraz wewnętrznej długości nóg. Spodnie mierzy się od punktu wszycia paska do samego dołu oraz od krocza do końca nogawki. W razie szycia spódnicy konieczne jest również zmierzenie jej długości.